// کرم خاکی بهترین غذا برای آبزیان | فروشگاه تی تاک 09199762163

کرم خاکی بهترین غذا برای آبزیان

کرم خاکی بهترین غذا برای آبزیان

در نگهداری و پرورش ماهی‌های زینتی و غیرزینتی همواره باید سعی نمود تا حد امکان به آنها غذاهایی داده شود که مشابه یا مترادف غذای آنها در محیط طبیعی باشد. از ویژگی های مهم غذاهای تهیه شده از کرم خاکی و یا استفاده از کرم خاکی زنده، مشابهت ترکیبات آن با نیازهای غذایی آبزیان است که از مهمترین این ترکیبات می‌توان به پروتئین اشاره کرد. انواع جلبک، کرم، دافنس، روتیفر، آرتمیا و گاماروس به عنوان غذای زنده استفاده زیادی در تغذیه آبزیان دارند، اما مهمترین غذای زنده مصرفی، کرم‌خاکی است که درصد پروتئین آن بیش از سایر گونه‌هاست.
از آنجاییکه زندگی شهری خصوصا در پرورش ماهیان زینتی امکان تولید و جمع‌آوری غذای زنده را تاحدی غیر ممکن نموده است لذا استفاده از محصولاتی همچون کپسول‌های کرم خاکی که به رورش بسیار بهداشتی و اصولی تهیه شده برای رفع نیازهای پنهان غذایی از سوی صاحبنظران توصیه می‌شود. ارزش غذایی کرم خاکی به علت بالا بودن مقدار پروتئین آن است که معمولا 45تا 70درصد وزن ماده خشک کرمها را تشکیل می‌دهد.
از ویژگیهای کپسول‌های کرم خاکی ضریب تبدیل بالای آن است بشکلی که مصرف هر یک کیلو از آن مساوی با تولید 800گرم عضله خالص در ماهیان زینتی و غیرزینتی است. کرم خاکی پروتئین قابل جذب فوق‌العاده زیادی نسبت به گوشت سفید و قرمز دارد و از طرفی توان بالایی در حفظ ارزش غذایی نسبت به دیگر انواع گوشت‌ها را حائز است. کرم خاکی یک منبع حیوانی بسیار مناسب بوده که ترکیب اسیدآمینه‌ای آن به همراه قابلیت هضم آسان آن از سوی آبزیان، خواهد توانست جیره مناسبی برای تغذیه آبزیان قرار گیرد. استفاده از کرم خاکی به جای آرد ماهی علاوه بر افزایش درصد رشد و کیفیت گوشت آبزیان، از نظر اقتصادی نیز باصرفه‌تر است. در سال 2002 میلادی میانگین پودر ماهی تولید شده برای استفاده در جیره آبزیان در دنیا شش میلیون تن بوده که این میزان در سال 2003 به 3/5 میلیون تن رسیده است و تغییر روند تولید تا سال 2007 به حدی مشهود و قابل اندازه‌گیری است که کاهش 50 درصدی جایگزینی کرم خاکی را به پودر ماهی در مجلات معتبر را مطرح می‌کنند.
در پرورش ماهیان زینتی و نیز ماهیان پرورشی مانند قزل آلا ملاحظه می‌شود که در نتیجه تغذیه مصنوعی نه تنها مقاومت آنها در برابر بیماری کم شده و قدرت تولید مثل آنها کاهش می‌یابد، بلکه رنگ و شکل ظاهری و مزه گوشت نیز در مقایسه با انواعی که در طبیعت و با تغذیه طبیعی تولید می‌شوند،کاملا متفاوت می باشد.
برخی ماهیها در شرایط آکواریومی و پرورشی در استخر‌ها یا تولید مثل نمی‌کنند و یا بندرت این کار را انجام می‌دهند که دلیل آن فقر غذایی نامشهود در خصوص تامین برخی اسیدهای آمینه کمیاب است که کرم خاکی از منابع غنی آنها محسوب می‌شود. ضمنا این اسیدهای امینه برای افزایش مقاومت نوزادان ماهی و پایداری آنها برای عبور از مراحل حساس نیز لازم و ضروری هستند. امروزه در تغذیه مرحله لاروی آبزیان، تمایل به استفاده از غذای زنده وجود دارد؛ دانش بشری هنوز قادر به تامین مصنوعی کلیه نیازهای غذایی لارو نبوده و پوشش این نیاز با غذای زنده علی‌الخصوص با استفاده از کرم خاکی قطعه قطعه شده و یا درسته (بسته به نوع و شرایط) راه حل مطلوب و مطمئنی است.
با این وجود اکثر آکواریوم‌دارها و حتی آکواریوم فروشی‌ها و تولیدکنندگان ماهی‌های تزیینی چندان توجهی به آن مبذول نمی‌دارند ولی در مقابل تولیدکنندگان ماهیان پرورشی و شیلاتی در ایران تلاش‌های زیادی را برای هرچه سریعتر کردن تغییر روند غذایی ماهیان پرورشی خود انجام داده‌اند که ایران را در خاورمیانه از جمله پیشروان استفاده از روش‌های نوین و مقرون به صرفه در تعذیه آبزیان پرورشی گرم‌آبی و سردآبی قرار داده است. بیش از 30 درصد جیره غذایی آبزیان را منابع حیوانی تشکیل می‌دهند و کرم خاکی می‌تواند جایگزین مناسبی برای پودرماهی باشد. توجه به ارزش غذایی بسیار بالای کرم خاکی در ایران بقدری بالاست که شیلات ایران با راه‌اندازی مزارع پرورش کرم خاکی در سطوح وسیع اقدام به تولید آ ن برای تغذیه ماهیان خاویاری کرده است ون تایج شگرف آن کاملا قابل مشاهده است. استفاده از کرم خاکی به جای کرم سفید، هزینه تولید ماهیان خاویاری را تا شش برابر کاهش می‌دهد و این کاهش هزینه‌های تولید و نیز افزایش کیفیت ماهیان تولیدی در سایر ماهیان نیز با تفاوتی اندک موضوعیت عملی و کاربردی دارد.
شماره تماس ثبت سفارش کرم خاکی:09199762163

Site url: Not Available
Designer: Not Available
Country: Not Available
Twitter: Not Available
Category:

Most talked about

  • www.ttakco.com
  • انواع فوم بسته بندی فوم توری فوم رولی ورقه ای
  • انواع تسمه پلاستیکی بسته بندی
  • رول باز کن تسمه پلاستیکی PP
  • جت هیتر گازوئیلی باکدار 100 هزار کیلو کالری
  • https://www.ttakco.com/

Sponsors

  • Cheap reliable web hosting from WebHostingHub.com.
  • Domain name search and availability check by PCNames.com.
  • Website and logo design contests at DesignContest.com.
  • Reviews of the best cheap web hosting providers at WebHostingRating.com.