// قارچ شاه صدف | فروشگاه تی تاک 09199762163

قارچ شاه صدف -قارچ شاه صدف ، پلوروتوس ارینجی ، کشت ارینجی ، کمپوست قارچ ، خاک قارچ ، بذر قارچ ، خاک پوششی ، قارچ صدفی، قارچ دکمه ای ، شاه صدف ، کماگوش - شاه صدف - پرورش قارچ - بذر قارچ شاه صدف - فروش بذر قارچ شاه صدف - فروش بذر قارچ خوراکی - بذر قارچ f1 - بذر قارچ دکمه ای - بذر قارچ صدفی

قارچ شاه صدف با نام علمی پلوروتوس

قارچ شاه صدف با نام علمی پلوروتوس ارینجی ساقه ای کلفت و کلاهکی گوشتی به رنگ قهوه ای عسلی دارد که در خانواده پلوروتوس قرار دارد.

رنگ اسپورهای آن سفید است و یک همزیست اختیاری می باشد.قارچ شاه صدف ( پلوروتوس ارینجی)

در بسیاری از کشورهای جهان از شمال اروپا تا آسیای مرکزی و شمال آفریقا در طبیعت دیده می شود. این قارچ در بسیاری از مناطق ایران وجود دارد. در منطقی مثل طالقان و جاده چالوس نوعی از این قارچ که همزیست با ریشه گیاهان است رشد می کند که میان بومیان منطقه از محبوبیت زیادی برخوردار است و به نام کماگوش معروف است. اما شاه صدف را در بسیاری از در شهرهای ایران در فصل پاییز از جنگل و کوه می توان برداشت کرد.

کشت ارینجی :

از سال ۱۹۹۳ چندین شرکت در چین ، تایوان و ژاپن شروع به پرورش قارچ شاه صدف کردند. این قارچ سالهاست که در ایران به صورت کم تولید و گاها به بازار عرضه می شود. به صورت تازه در بسیاری از کشورها دیده می شود اما جهت صادرات باید خشک و بسته بندی شود .

نام گونه این قارچ ( Eryngii) از محلی که در طبیعت بر روی آن رشد می کند گرفته شده یعنی ریشه گیاه Heracleum و Eryngium .

روش های معمول کشت قارچ صدفی بر روی کاه برای پرورش ارینجی مناسب نیست یعنی حدود ۸ تا ۱۲ درصد وزن سوبسترا مقدار محصول می باشد و این به دلیل تفاوت تیم آنزیمی و متابولیسم شاه صدف است ، یعنی آنزیم هضم لینگنین در شاه صدف بسیار کم است . پس ارینجی نمی تواند به راحتی از لینگنین به عنوان ماده رشد استفاده کند و از آنجاییکه در روش پاستوریزاسیون احتمال بروز کپک بسیار بالاست . امروزه در روش های صنعتی اضلاط بستر و استریل آن جهت پرورش استفاده می گردد. پس بستر پس از آماده سازی در ظروف یا کیسه های مقاوم به حرارت ریخته می شود. بهتر است بذر نیز به جای آنکه بر روی دانه های غلات رشد یابد بر روی پیم های چوبی باشد یعنی بدین صورت که بستر مخلوط و پس از افزودن آب ، سوراخ بر روی آن ایجاد می کنند و استریل می گردد سپس بذر به سوبسترا اضافه می شود و برای ۶ هفته در اتاق انکوباسیون نگهداری می گردد.

نکته : بهترین روش استریل کردن استفاده از دستگاه اتوکلاو است .

خراش دادن :
فاز بعدی می تواند مشابه رافلینگ خاک پوششی در تولید قارچ دکمه ای باشد ، اگر خراش دادن بستر در مورد قارچ ارینجی نیز انجام شود محصول بهتری می دهد اگرچه کمی دیرتر.

مراحل تولید :

روز اول : مخلوط کردن ۴۰ درص خاک اره و الباقی سبوس برنج ، رطوبت زنی ، پر کردن کیسه یا بطری های در پوش دار مقاوم به حرارت ، استریل کردن ، خنک شدن تا دمای ۳۰ درجه سانتی گراد .

روز دوم : تلقیح بذر در محیطی استریل

روز سوم تا چهارم : انکوباسیون در دمای ۲۰٫۵ تا ۱۸٫۵ درجه سانتی گراد.

روز ۴۱ : خراش دادن

روز ۴۲ تا ۵۲ : پریموردیا ، ۸ ساعت نور روزانه ، رطوبت ۸۵ تا ۹۵ درصد

روز ۶۱ تا ۶۵ : برداشت ، بسته بندی ، سرمادهی

کلمات کلیدی : قارچ شاه صدف ، پلوروتوس ارینجی ، کشت ارینجی ، کمپوست قارچ ، خاک قارچ ، بذر قارچ ، خاک پوششی ، قارچ صدفی، قارچ دکمه ای ، شاه صدف ، کماگوش

نویسنده : ص . ح . ترکمان

منابع :
Pudong Mushroom Institus

Taiwan Ariculture Research Institues

Site url: Not Available
Designer: Not Available
Country: Not Available
Twitter: Not Available
Category:

Most talked about

  • www.ttakco.com
  • www.ttakco.com
  • www.ttakco.com
  • www.ttakco.com
  • www.ttakco.com
  • www.ttakco.com

Sponsors

  • Cheap reliable web hosting from WebHostingHub.com.
  • Domain name search and availability check by PCNames.com.
  • Website and logo design contests at DesignContest.com.
  • Reviews of the best cheap web hosting providers at WebHostingRating.com.