// Mushroom salon preparation | فروشگاه تی تاک 09199762163

روش آماده سازی بستر سالن قارچ

روش آماده سازی بستر سالن قارچ

الف- آماده سازی بستر در سطح زمین:
در این روش احتیاج به فضای زیادی می باشد. از اشکالات دیگر این روش، خشک شدن سطح بستر می باشد که برای جلوگیری از آن باید سطح بستر با پلاستیک پوشیده شود تا رطوبت نسبی لازم در هوای اطراف آن تامین گردد.
ب- روش قفسه ای :
در این روش سالن های پرورش قارچ را با قفسه های متعدد طبقه بندی می کنند. چهارچوب قفسه ها معمولاً از چوب یا استیل ساخته شده و صفحات آنها چوبی یا توری می باشد. حدّ فاصل هریک از قفسه ها حداقل نیم متر است(۵۰ سانتیمتر) و پایین ترین طبقه هر قفسه حداقل باید ۲۰ سانتیمتر از زمین فاصله داشته باشد
در صورت استفاده از کمپوست سنگین ضخامت آن نباید بیشتر از ۲۰ سانتیمتر باشد و اگر کمپوست سبک استفاده می شود می توان ضخامت کمپوست را ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر در نظر گرفت. در این روش عمل پنجه دوانی بذر و مرحله رشد قارچ در یک سالن اجرا می شود.

ج- روش جعبه ای:
در این روش از جعبه های ارزان قیمت استفاده می شود که این جعبه ها را می توان از مغازه ها تهیه کرد یا با چوب ساخت. در این روش جعبه ها را با کمپوست پُر می نمایند و پس از بذرپاشی داخل اتاقی روی هم می پوشانند و جعبه ها را به اتاق رشد منتقل می نمایند.
جعبه های مصرفی نباید زیاد بزرگ باشند، جعبه هایی به ابعاد ۱۵×۵۰×۱۰۰ سانتیمتر بسیار مناسب می باشد. جعبه ها باید از چوب محکم درست شده باشند و به منظور تهویه بهتر کمپوست و خروج آب اضافی باید در کف جعبه ها در محل اتصال تخته ها شکافی به عرض ۱ تا ۵/۱ تعبیه شود.
در چهارگوش جعبه پایه هایی قرار می دهند تا هنگام چیدن جعبه ها روی هم فضای کافی در بین آنها ایجاد شود، پایه های استفاده شده به ارتفاع ۱۵ سانتیمتر می باشد، این فضا در هنگام برداشت قارچ استفاده می شود.
این جعبه ها ظرفیت حدود ۲۵ تا ۳۵ کیلوگرم کمپوست را دارد.

د- روش کیسه ای:
روش رایجی است. با توجه به گران بودن جعبه ها و هزینه زیاد جایگزینی جعبه های سالم به جای جعبه های شکسته می توان از کیسه های پلاستیکی به عمق ۴۵ سانتیمتر استفاده کرد.
کیسه ها معمولاً ظرفیتهای متفاوتی دارند، در حدود ۲۵ کیلوگرم ظرفیت آنها می‌باشد. کیسه‌ها را معمولاً بصورت قفسه‌ای یا در کف اتاق پهلوی هم قرار می‌دهند. استفاده از سیستم قفسه‌ای با صرفه‌تر می‌باشد، زیرا چیدن قفسه‌ها در کف اتاق باعث می‌گردد از کل فضای اتاق استفاده مطلوب بعمل نیاید، با توجه به آنکه قطر کمپوست در روش کیسه‌ای معمولاً زیاد می‌باشد ممکن است دمای درون آن افزایش یافته و باعث ایجاد خسارت گردد. به همین دلیل، استفاده از این روش بیشتر در مناطق خنک و یا در شرایطی که درجه حرارت قابل کنترل می‌باشد قابل توسعه می‌باشد.

شماره تماس جهت خرید کمپوست – بذر – خاک و تجهیزات گلخانه و مشاوره رایگان : ۰۹۱۹۹۷۶۲۱۶۳(وایبر-تلگرام) – ۰۹۱۲۰۵۷۸۹۱۶

Site url: Not Available
Designer: Not Available
Country: Not Available
Twitter: Not Available
Category:

Most talked about

  • www.ttakco.com
  • www.ttakco.com
  • www.ttakco.com
  • www.ttakco.com
  • www.ttakco.com
  • www.ttakco.com

Sponsors

  • Cheap reliable web hosting from WebHostingHub.com.
  • Domain name search and availability check by PCNames.com.
  • Website and logo design contests at DesignContest.com.
  • Reviews of the best cheap web hosting providers at WebHostingRating.com.